کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.
Schlossherrenchiemsee
Thumb        3
در صفحه سالمندی

# سبک زندگی سالمندان

اتخاذ سبک زندگی سالم در دوران سالمندی از اهميت قابل توجهی برخوردار است. جمعيت سالمند ايران روز به روز در حال افزايش بوده و به همين دليل شناسايی عوامل تاثير گذار بر ارتقای سبک زندگی آنان از دغدغه های ذهنی سياست گذاران نظام سلامت کشورمان می باشد..

در سالمندی چه تغییراتی در ترکیب و فیزیولوژی بدن حاصل می‌شود؟
طی دوره سالمندی، فرایندهایی که باعث دگرگونی و تجزیه بافت‌ها می‌شوند بیشتر از میزان فرایندهایی است که باعث سنتز و ساخت بافت‌ها می‌شود . در نتیجه کارایی سلولی کاهش می‌یابد و منجر به آسیب عملکرد اعضای مختلف می‌شود.
از نظر ترکیب بدنی ، 2 تا 3 درصد توده بدون چربی بدن در هر دهه از زندگی از دست می‌رود. کاهش توده ماهیچه‌ای اسکلتی ، قدرت ماهیچه‌ها را کم می‌کند . تغییرات در راه رفتن و تعادل ، عملکرد فیزیکی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و عوامل خطر بیماری‌هایی مزمن افزایش می‌یابد. افزایش توده چربی بدن به موازات کاهش توده عضلانی، میزان متابولیسم را کاهش می‌دهد. میزان متابولیسم پایه (سوخت و ساز پایه) تقریباً 15 تا 20 درصد در طول زندگی کاهش می‌یابد و این تغییرات منجر به کاهش نیاز به انرژی در سالمندان می‌شود و در نتیجه کاهش فعالیت آن‌ها، زمینه مساعد برای چاقی فراهم می‌گردد.
.

در حال حاضر بسیاری از سالمندان کشورمان به صورت منظم ورزش، نمی‌کنند. در این افراد فعالیت بدنی با افزایش سن کاهش می‌یابد..

با شروع دوره سالمندی احساس طعم، بویایی، بینایی و لامسه کاهش می‌یابد. معمولاً کاهش حس چشایی و بویایی در سالمندان شایع‌تر است. این کاهش می‌تواند ناشی از عوامل مختلف مثل کاهش تعداد پرزهای چشایی و عصب بویایی، بیماری‌های شخصی مثل آلزایمر، داروها، مداخلات جراحی و عوامل محیطی باشد. افت این حواس فقط باعث کاهش اشتها یا لذت نبردن از غذا نمی‌شود بلکه عوامل خطری برای مسمومیت غذایی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خطرناک است. تحریک احساس بویایی و چشایی منجر به تغییرات متابولیکی مثل ترشح بزاق، اسید معده، ترشح پانکراس و افزایش سطح انسولین پلاسما می‌شود. بنابراین کاهش این حواس به فرایند متابولیکی آسیب می‌رساند. کاهش شنوایی و بینایی و توانایی هم در سالمندان شایع است و می‌تواند باعث کاهش اشتها و توانایی تشخیص غذا و دریافت غذا شود.

در مجموع سالمندی با تغییر در سلامت دندان‌ها، عملکرد دستگاه گوارش، سیستم قلبی و عروقی، کلیه‌ها، اعصاب، سیستم ایمنی و ... همراه است.

نسخه اول نرم افزار پایش سلامت به بازار آمد

آلودگی هوا عامل افزایش بیماری قلبی در زنان دیابتی

تاثیرات ورزش بر ترک اعتیاد

با هسته خرما، سنگ کلیه را دفع کنید

آموزش و تربیت پزشک خانواده در هفت دانشگاه از بهمن ماه امسال آغاز می شود

وینیاسا

نامشخص بودن حیطه کاری، پزشکان عمومی را به حاشیه می‌راند

ارزان‌ترین مرطوب‌کننده‌های پاییزی

it is for test

رژیم غذایی مفید برای جوان‌سازی مغز

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد