کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.

# به‌تدریج مشارکت خود در فعالیت‌های بدنی را افزایش دهید

پیاده‌روی فشار کمی‌ دارد، به کمترین تجهیزات نیاز دارد و می‌تواند در هرزمانی از روز انجام شود. شما می‌توانید از منزل خارج شوید و پیاده‌روی کنید بدون آنکه نگران برخی خطرات مرتبط با دیگر اشکال تمرین‌های شدید باشید. همچنین پیاده‌روی یک‌شکل بسیار مناسب برای فعالیت بدنی در افرادی است که دارای اضافه‌وزن هستند. البته پیاده‌روی برای افراد مسن و افرادی که مدت طولانی تمرین نکرده‌اند مناسب هست.

هنگام پیاده‌روی شما وزن بدنتان را حمل می‌کنید . این چیزی است که گاهی اوقات به آن تمرین استقامتی وزنی نیز گفته می‌شود. فواید پیاده‌روی شامل:

تناسب سیستم قلبی و عروقی (قلب و ریه) افزایش می‌یابد.

خطر بیماری قلبی و سکته مغزی کاهش می‌یابد.

وضعیت‌هایی مانند پرفشاری خون، کلسترول بالا درد عضلات و مفاصل یا سفتی آن‌ها و دیابت بهبود می‌یابد.

استخوان‌ها قوی‌تر می‌شوند و تعادل بهبود می‌یابد.

قدرت و استقامت عضلات افزایش می‌یابد.

چربی‌های بدن کاهش می‌یابد.

۳۰ دقیقه پیاده‌روی در هرروز

برای دست یافتن به فواید بهداشتی تلاش کنید حداقل ۳۰ دقیقه به‌طور سریع در اکثر روزهایی که می‌توانید در هفته پیاده‌روی کنید. سریع به معنای این است که شما هنوز می‌توانید صحبت کنید اما نمی‌توانید آواز بخوانید. فعالیت‌های متوسطی مانند پیاده‌روی خطر بهداشتی کمی‌ دارد اما اگر شما یک وضعیت پزشکی دارید قبل از شروع هر نوع برنامه تمرینی جدیدی با پزشکتان مشورت کنید.

فعالیت بدنی را وارد زندگی خود کنید

اگر پیاده‌روی به مدت۳۰ دقیقه در هرروز خیلی سخت است روزانه در ۳ نوبت ۱۰ دقیقه‌ای انجام دهید و به‌تدریج مقدار زمان را افزایش دهید. اگر هدف شما کاهش وزن است شما به انجام فعالیت بدنی برای مدت بیشتر از ۳۰ دقیقه در هرروز نیاز دارید. فعالیت بدنی را جزو برنامه زندگی روزانه خود قرار دهید.

برخی پیشنهاد‌ها برای پیاده‌روی در زندگی روزمره

سعی کنید از پله‌ها به‌جای آسانسور استفاده کنید (حداقل برای بخشی از راه).

از وسیله حمل‌ونقل عمومی یک ایستگاه زودتر پیاده شوید و تا سرکار یا خانه

پیاده‌روی کنید.

کارهای خانه از قبیل جاروبرقی کشیدن را انجام دهید.

برای خریدهای معمولی پیاده‌روی کنید (نه رانندگی)

با همسر یا همسایه خود به پیاده‌روی بروید. تا جایی که می‌توانید به‌طور منظم پیاده‌روی کنید تلاش کنید پیاده‌روی را به یک امر روزمره تبدیل کنید برای مثال سعی کنید در یک ساعت معین در هرروز پیاده‌روی کنید. به خاطر داشته باشید انرژی که شما مصرف می‌کنید مهم است نه زمان بنابراین چیزی که برای شماراحت‌تر است را انجام دهید. گاهی اوقات پیداکرده یک نفر برای همراهی در پیاده‌روی انجام این کار را به‌طور منظم راحت‌تر می‌کند.

شدت مناسب

برای اکثر مردم تفاوت کمید مقدار انرژی صرف شده برای یک کیلومتر پیاده‌روی یا یک کیلومتر دویدن وجود دارد این به‌این‌علت است که پیاده‌روی فقط بیشتر طول می‌کشد.

همان‌طور که تناسب‌اندام شما بهبود می‌یابد شما قادر خواهید بود مسافت‌های طولانی‌تری را پیاده‌روی کنید و انرژی بیشتری را بسوزانید. پیاده‌روی سریع کیلوژول‌های بیشتری را در هر ساعت نسبت به پیاده‌روی آهسته می‌سوزاند اما این به این معنی نیست که شما باید به خودتان فشار بیاورید تا به نفس‌نفس زدن بیفتید.

سرعت خودتان را چنان تنظیم کنید که هنوز بتوانید صحبت کنید. این راه تجربی، شمارا قادر می‌سازد تا پیاده‌روی ایمنی را با ضربان قلب مناسب انجام دهید که برای شما فواید بهداشتی به همراه خواهد داشت.

گرم کردن و سرد کردن

بهترین راه برای گرم کردن، پیاده‌روی به‌صورت آهسته است . این عمل به عضلات برای گرم شدن فرصت می‌دهد. سپس می‌توانید سرعت را افزایش دهید. حرکات کششی را برای عضلات پا به‌خصوص عضله‌های جلو و عقب پا انجام دهید.

کشش‌ها باید حدود ۲۰ ثانیه نگه‌داشته شود. پوشیدن لباس سبک در هنگام فعالیت بدنی بهترین کار است. پوشش خیلی زیاد می‌تواند تعریق را افزایش و دمای بدن را بالا ببرد که می‌تواند باعث ناراحتی شما در طول پیاده‌روی شود و ممکن است باعث سوزش یا ناراحتی پوست گردد.

سدکردن بدن به‌طور تدریجی می‌تواند از سفتی و آسیب عضلات پیشگیری کند.

پیاده‌روی یک‌شکل کم‌هزینه و مؤثر از تمرین است . بنابراین انتخاب غلط کفش یا انجام پیاده‌روی به‌طور نادرست می‌تواند باعث درد پا یا ساق پا ، تاول و آسیب به بافت‌های نرم شود. مطمئن شوید که کفش شما راحت و دارای پاشنه و قوس مناسب باشد.

راحت قدم بردارید و مطمئن شوید که پاشنه شما زودتر از پنجه‌ها به زمین برخورد می‌کند. هر وقت که امکان دارد روی علف‌ها به‌جای آسفالت برای کمک به جذب فشار پیاده‌روی کنید.

پیاده‌روی را لذت‌بخش کنید

برخی از پیشنهاد‌ها برای تبدیل پیاده‌روی منظم به شکلی لذت‌بخش از فعالیت بدنی:

لباس‌های کمتر و راحت بپوشید.

خودتان را از آفتاب به‌وسیله لباس و عینک آفتابی و کلاه محافظت کنید.

اگر باران می‌آید از لباس‌های ضد آب استفاده کنید و از خیس شدن پرهیز کنید.

مقدار زیادی آب قبل و بعد از پیاده‌روی بنوشید. اگر مسافت طولانی را پیاده‌روی می‌کنید مقداری آب به همراه ببرید.

سرعت پیاده‌روی خودتان را تغییر دهید تا بتوانید از تغییر در احساس خودتان لذت ببرید.

با یکی از دوستانتان پیاده‌روی کنید.

به یک گروه یا باشگاه پیاده‌روی بپیوندید.

اگر شما یک مشکل یا وضعیت پزشکی دارید قبل از شروع هرگونه برنامه تمرینی با پزشکتان مشورت کنید.

منبع: http://www.pezeshk.us

4

نسترن

۷ غذای مفید برای کاهش قند خون

تغذیه دوران بارداری-قسمت سوم

چه در خانه و چه در بیرون از آن همراه با اعضای خانواده‌ی خود فعال باشید

چطور از سوسیس و کالباس سرطان نگیریم؟

توزیع ویتامین A بین میلیون‌ها کودک بنگلادشی

بی اختیاری ادرار در خانم ها

همه چیزهایی كه باید در مورد زردی نوزادان،از سنتی تا مدرن دلایل و راه‌های برطرف كردنش بدانید

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد