کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.
11
Thumb      80
در صفحه دیابت

# بیماران مبتلابه دیابت باید غذاهای فیبردار بیشتری مصرف کنند

فیبر موجود در غذاهای گیاهی که غیرقابل هضم است با آهسته کردن تخلیه معده و جذب روده‌ای اثر مثبتی در تنظیم قند خون دارد،توصیه پزشکان همراه در مصرف میوه ها همراه با غذا میباشد . علت این توصیه ها کرد کرد بهتر معده و روده میباشد که از مبتلا شدن فرد به بیماری های گوناگون مانند یبوست و جلوگیری میشود. در ادامه مطلب با غذاهایی فیبر دار و غذاهای بدون فیبر و.. آشنا خواهیم شد . مطالعه بیشتر در ادامه مطلب .

اما خیلی ها می گویند که ما با وجود مصرف خوراکی های فیبردار بازهم دچار یبوست می‌شویم؟ بعضی ها هم می پرسند در میان میوه و سبزی‌ها کدام یک ملین تر است و این که می گویند مواد غذایی، حاوی دو نوع فیبر محلول یا نامحلول هستند، هر کدام از این فیبرها چه نقشی در بدن و لینت مزاج دارد و کدام خوراکی ها، حاوی فیبر محلول و کدام یک حاوی فیبر نامحلول اند؟

 

در ابتدا لازم است بدانید یبوست به اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته گفته می‌شود که فشار بیش از حد هنگام اجابت مزاج، مدفوع سخت، احساس پری در پایین شکم و دفع ناقص از نشانه های آن است. یبوست های غیر مرضی یعنی آنهایی که در اثر بیماری خاصی ایجاد نشده است می تواند در اثر تغذیه نامناسب، بی‌تحرکی، اختلالات عصبی و عوارض جانبی داروها ایجادشده باشد که گرچه معمولا با مصرف مایعات، میوه و سبزی های پرفیبر، غلات سبوس دار و برخی مغزها و دانه های پرچرب قابل درمان است، اما افراد مبتلابه یبوست و آن دسته از کسانی که می گویند با مصرف سالاد و میوه باز هم دچار یبوست می‌شوند باید بدانند که اگر میزان مصرف مواد غذایی پرفیبر روزانه کمتر از ۶۰۰ گرم باشد و به‌طور مرتب از این گروه غذاها استفاده نشود، یبوست دوباره برمی گردد.

 

کدام غذاها بدون فیبرند؟

 

قبل از آن که انواعی از میوه و سبزی های فیبردار و ملین را معرفی کنیم، بهتر است با فیبر و خوراکی های بدون فیبر آشنا شوید. فیبرها دیواره سلولی گیاهان و مهم ترین عامل لینت مزاج هستند؛ یعنی اگر شما صبح تخم مرغ، ظهر چلوماهی و شب یک تکه گوشت کبابی بخورید، با آن که غذای شما تا حدودی حجیم بوده است، اما چون در کنار این غذاها از سالاد، میوه و سبزی های غنی از فیبر به اندازه مورد نیاز استفاده نکرده اید، نباید انتظار اجابت مزاج داشته باشید. خوب است بدانید انواع گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، فرآورده های لبنی، قند و چربی ها فیبر ندارد و تقریبا به‌طور کامل جذب بدن شده و تولید مدفوع نمی کند، اما اگر بدانید که مصرف نکردن مواد فیبری موجب ماندگاری سموم حاصل از تجزیه این مواد غذایی در بدن می‌شود و می تواند قند، چربی و فشارخونتان را بالا ببرد و فشار مضاعفی را به کبد و کلیه وارد کند، بدون شک مصرف خوراکی های فیبری را همچون فرآورده های لبنی در برنامه غذایی روزانه تان می گنجاندید.

 

کدام فیبر، لینت مزاج بهتری دارد؟

 

حال شاید این پرسش مطرح شود مگر فیبرها چه عملکردی دارند که می توانند جلوی این همه مشکل را بگیرند؟ لازم است بدانید فیبرها دو نوع محلول و نامحلول دارند و تفاوتشان در این است که فیبرهای نامحلول در برابر آنزیم های دستگاه گوارش انسان مقاوم بوده و تجزیه نمی‌شود، اما فیبرهای محلول در دستگاه گوارش تخمیر و تا حدودی جذب می‌شود.

 

فیبرهای محلول، در آب حل و با ایجاد ژل، سرعت عبور غذا را کاهش داده و بازده جذب مواد مغذی همچون کلسیم، روی، آهن و منیزیم را افزایش می دهد، ضمن این که به آنتی اکسیدان غلات، میوه و سبزی ها نیز چسبیده و مانع از بین رفتن آن‌ها در طول دستگاه گوارش می‌شود. این فیبرها، کلسترول غذاهای دریافتی را احاطه و قدرت جذب آن را کاهش داده و با این عمل موجب کاهش جذب چربی و کاهش بیماری های قلبی ـ عروقی می‌شود و با مکانیسمی خاص باعث حساس تر شدن گیرندگآنسولین شده و با این عمل موجب ثبات قندخون و کنترل دیابت می‌شود.

 

غذاهای غنی از این فیبر اگر نشاسته ای هم باشد همچون بسیاری از نآن‌های غلات و برنج قهوه ای غذای پیشگیری کننده از دیابت محسوب می‌شود و با کمک به دفع سدیم از افزایش فشارخون جلوگیری می کند. این فیبر بیشتر در جو، جوی دو سر، انواع حبوبات، سیب، پرتقال و هویج وجود دارد.

 

اما فیبرهای نامحلول در آب حل نمی‌شود، ولی آب را همچون اسفنج جذب و باعث افزایش حجم و نرمی مدفوع می‌شود و با ایجاد گاز سبب تحریک عملکرد تخلیه و لینت مزاج می‌شود. این فیبرها با سرعت بخشیدن به عبور مدفوع در روده بزرگ زمان تماس ترکیبات سمی و سرطان زا را کاهش داده و از غلیظ شدن مواد سرطان زا در مجرای گوارشی جلوگیری می کند. همچنین این فیبر می تواند میزان استروژن خون را کاهش داده و سبب کاهش احتمال بروز سرطان سینه شود. درنتیجه مصرف مواد غذایی حاوی فیبرهای نامحلول برای افرادی که به یبوست دچارند و مستعد ابتلا به سرطآن‌های گوارشی اند بسیار مناسب است. این فیبر بیشتر در سبوس گندم و برنج، انواع سبزی ها، سویا و حتی برخی مغزهای خام وجود دارد.

 

کم فیبرترین و پرفیبرترین خوراکی ها

 

در میان سبزی ها و میوه ها و دیگر مواد غذایی آنهایی که فیبر محلول و نامحلول زیادتری دارد جو، لوبیا، نخود، ذرت، خرما، اسفناج، گلابی و کلم بروکلی، آنهایی که فیبر متوسطی دارد سبزی خوردن، کرفس، برگ مو، هویج، سیب و پرتقال و آنهایی که فیبر کمتری دارد، انواع آبمیوه های صنعتی و خانگی، انگور، انواع کمپوت ها و میوه های بدون پوست است.

 

این را هم بدانید بیشتر میوه هایی که طبع سردی دارند به شرط آن که بخوبی رسیده باشند ملین هستند بیشتر میوه های تابستانی همچون گلابی، آلبالو، گیلاس، هندوانه، کیوی، زردآلو و بخصوص آلو از این جمله اند.

 

شیر هم فیبر دارد؟

 

اما سوالی که اغلب پرسیده می‌شود این که برای رفع یبوست، شیر گرم بنوشیم یا شیر سرد؟ مگر شیر فیبر دارد که برای لینت مزاج توصیه شده است؟ در این خصوص باید بگوییم شیر حاوی فیبر نیست و عاملی که موجب می‌شود تا با خوردن شیر سیستم گوارشی مان به هم بریزد و دچار اسهال یا لینت مزاج شویم همان کمبود آنزیم لاکتاز است. وقتی بدن این آنزیم را نداشته باشد نمی تواند قند لاکتوز شیر را تجزیه کند، درنتیجه چون شیر بخوبی هضم و جذب نمی‌شود بدن، کم طاقت شده و دچار بیرون روی مکرر یا اسهال می‌شویم، اما بهتر است بدانید نوشیدن یک یا دو لیوان شیر سرد قبل از صرف صبحانه بخصوص برای خانم های باردار می تواند ملین باشد. البته در تعدادی افراد هم شیر گرم موجب لینت مزاج می‌شود. درنتیجه افراد با توجه به تجربیات گذشته شان می توانند از این نوشیدنی برای دفع بهتر کمک بگیرند.

 

نکاتی که حتما باید بدانید

 

• مصرف آب فراوان در کنار سبزی های تازه می تواند کمک چشمگیری به رفع یبوست کند.

 

• فریزکردن، خشک کردن یا پختن میوه ها و سبزی‌ها باعث از بین رفتن فیبر نمی‌شود.

 

• فیبرها هم درصدی کالری دارند، اما میزآنرژی زایی آن‌ها از درشت مغذی ها بسیار کمتر است و میزان مصرف غذاهای فیبری در کودکان باید کمتر از بزرگسالان باشد.

 

• به آنهایی که با مصرف مواد غذایی پرفیبر دچار دل درد و نفخ می‌شوند یا بتازگی تصمیم گرفته اند تا این غذاها را به‌طور مستمر وارد برنامه غذایی شان کنند، توصیه می کنیم این گروه را در حجم زیاد و در یک وعده نخورند و بتدریج در برنامه غذایی شان بگنجانند.

 

• در میآنواع نان، نان سنگک و نآن‌های جو و چاودار بیشترین فیبر را دارد و بهتر است برنج سفید را با برنج قهوه ای مخلوط و همراه سبزی، لوبیا سبز، عدس، کشمش و ماش طبخ و میل کنید.

 

• سالاد را با آبلیمو و روغن زیتون سرو کنید و از مصرف داروهای شیمیایی و گیاهی ملین و مسهل جدا اجتناب کنید، چرا که این داروها پس از مدتی بی اثر شده و با بی حس کردن اعصاب دستگاه گوارش از دفعات و میزان حرکات دودی روده برای جلو راندن و تخلیه مواد زاید می کاهد.

 

• آن دسته از بیماران مبتلابه یبوست که به دلایلی نمی توانند میوه و سبزی بخورند، اگر چربی خونشان بالا نباشد و اضافه وزن نداشته باشند می توانند با نظر پزشک در برنامه غذایی خود از غذاها، دانه ها و مغزهای چرب استفاده کنند. چربی ها با وجود آن که فیبر ندارند، اما با لیز کردن دیواره روده ها به دفع بهتر مواد غذایی کمک می کند.

 

• بسیاری از افراد به محض این که دچار اسهال می‌شوند مصرف میوه و سبزی را قطع می کنند، اما باید بدانید در اسهال هایی که حجم مایع دفعی بدن کم است سبزی های با فیبر نامحلول می تواند آب را در خود اندوخته و کمبود آب بدن را جبران کند، اما در اسهال های شدید که بیرون روی مکرر و خارج از کنترل است مصرف سبزی ها موجب وخامت حال بیمار می‌شود.

منبع: http://www.hidoctor.ir

43

لنگش متناوب پاها چرا ایجاد میشود ؟

ورزش های مفید برای بیماران سرطانی

آموزش و تربیت پزشک خانواده در هفت دانشگاه از بهمن ماه امسال آغاز می شود

سرطان کلیه

کنترل اشتها با تخم‌مرغ

با مصرف دمنوش های مناسب فشارخون خود را کنترل نمایید

خواص ماهی‎های ارزان‌قیمت، مشابه ماهیان گرانقیمت

وجود توده در سینه ها در حدود 40 درصد از زنان را درگیر خود می کند. وجود توده لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست

زندگی بدون بیماری قلبی با خود مراقبتی

زوج های خوشبخت چگونه حرف می زنند؟ چگونه عمل می کنند؟

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد