کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.
2  parenting web images newsletter wbw week 01.jpg1
Thumb 2  parenting web images newsletter wbw week 01.jpg1
در صفحه بارداری

# خطرات دریافت ید ناکافی در زنان باردار


یک مطالعه مقطعی سوئدی نشان می دهد که بسیاری از زنان در دوره بارداری ید کافی دریافت نمی کنند.

این در حالی است که به گفته نویسندگان این مطالعه نیاز زنان به ید برای حفظ عملکرد مادر و جنین در دوران بارداری 50 درصد افزایش می یابد.

علاوه بر این در زنان غيرباردار چنانچه ميانه يد ادرار بيش از 100 ميکروگرم در ليتر باشد دليل بر کفايت يد رساني آن منطقه است اما در زنان باردار يا مادران شيرده اگر ميانه غلظت يد ادرار بيش از 150 ميکروگرم در ليتر باشد، نشانه دريافت يد کافي است.

مطالعات قبلی نشان داده بود که کمبود ید با اختلالات تیروئید در دوران بارداری در ارتباط است.

دریافت ید کافی و یا ید بیش از حد هر دو منجر به بیماری های تیروئید می شود. عواقب مهمتر کبمود ید شامل گواتر، کم کاری تیروئید و ناتوانی فکری است. کمبود شدید ید در دوران بارداری همچنین با کرتینیسم (عقب ماندگی ذهنی و کوتاهی قد) و افزایش مرگ و میر نوزادان و شیرخواران همراه است.

در حال حاضر و در کشورهای در حال توسعه کمبود ید به عنوان یکی از مشکلات قابل اصلاح، اثر منفی بر رشد کودکان گذاشته و آن را تبدیل به یک مشکل جهانی بهداشت عمومی تبدیل کرده است.

ید را می توان با مصرف غذاهای طبیعی مانند ماهی، نمک طعام، غذاهای دریایی، آب آشامیدنی و سبزیجاتی که در خاک ید دار رشد کرده اند، تامین کرد.

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند نوزادان و کودکان زیر 5 سال باید روزانه 90 میکروگرم ید دریافت کنند. همچنین 120 میکروگرم ید روزانه برای کودکان 6 تا 12 سال و 150 میکروگرم برای کودکان بالای 12 سال و بزرگسالان توصیه شده است. در زنان باردار این مقدار ید باید روزانه 250 میکروگرم باشد./  به نقل از دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت

  www.medscape.com

Tm.aspx

زندگی بدون بیماری قلبی با خود مراقبتی

زوج های خوشبخت چگونه حرف می زنند؟ چگونه عمل می کنند؟

تشخیص و راه های درمان فشار خون

10 نکته برای کسانی که عذر خواهی را سخت ترین کار دنیا می دانند

نکاتی در مورد سالمندی

آخرین توصیه‌های پزشکی برای زائران اربعین

سرماخوردگی

­­­طب سوزنی زیبایی

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد