کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.
2  parenting web images newsletter wbw week 01.jpg1
Thumb 2  parenting web images newsletter wbw week 01.jpg1
در صفحه بارداری

# خطرات دریافت ید ناکافی در زنان باردار


یک مطالعه مقطعی سوئدی نشان می دهد که بسیاری از زنان در دوره بارداری ید کافی دریافت نمی کنند.

این در حالی است که به گفته نویسندگان این مطالعه نیاز زنان به ید برای حفظ عملکرد مادر و جنین در دوران بارداری 50 درصد افزایش می یابد.

علاوه بر این در زنان غيرباردار چنانچه ميانه يد ادرار بيش از 100 ميکروگرم در ليتر باشد دليل بر کفايت يد رساني آن منطقه است اما در زنان باردار يا مادران شيرده اگر ميانه غلظت يد ادرار بيش از 150 ميکروگرم در ليتر باشد، نشانه دريافت يد کافي است.

مطالعات قبلی نشان داده بود که کمبود ید با اختلالات تیروئید در دوران بارداری در ارتباط است.

دریافت ید کافی و یا ید بیش از حد هر دو منجر به بیماری های تیروئید می شود. عواقب مهمتر کبمود ید شامل گواتر، کم کاری تیروئید و ناتوانی فکری است. کمبود شدید ید در دوران بارداری همچنین با کرتینیسم (عقب ماندگی ذهنی و کوتاهی قد) و افزایش مرگ و میر نوزادان و شیرخواران همراه است.

در حال حاضر و در کشورهای در حال توسعه کمبود ید به عنوان یکی از مشکلات قابل اصلاح، اثر منفی بر رشد کودکان گذاشته و آن را تبدیل به یک مشکل جهانی بهداشت عمومی تبدیل کرده است.

ید را می توان با مصرف غذاهای طبیعی مانند ماهی، نمک طعام، غذاهای دریایی، آب آشامیدنی و سبزیجاتی که در خاک ید دار رشد کرده اند، تامین کرد.

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند نوزادان و کودکان زیر 5 سال باید روزانه 90 میکروگرم ید دریافت کنند. همچنین 120 میکروگرم ید روزانه برای کودکان 6 تا 12 سال و 150 میکروگرم برای کودکان بالای 12 سال و بزرگسالان توصیه شده است. در زنان باردار این مقدار ید باید روزانه 250 میکروگرم باشد./  به نقل از دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت

  www.medscape.com

Tm.aspx

وسواس بیماری است؟

تغذیه دوران بارداری-قسمت سوم

عفونت های سینه بخصوص در فصول سرد سال بسیار شایع است. اگرچه بسیاری از این عفونت ها خفیف هستند و به خودی خود بهبود می یابند، اما در برخی موارد می توانند جدی و تهدید کننده زندگی باشند.

نوشیدن قهوه، خطر مرگ را کاهش می دهد

تست

اهمیت میان وعده ها در دیابت

آموزش تغذیه برای مبتلایان به دیابت

تغذیه دوران بارداری-قسمت دوم

اختلال تغذیه ای چیست

آخرین آمار دیابت در دنیا

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد