کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.

# استرس های کاری

استرس کاری طول عمر را کاهش می دهدیک مطالعه جدید نشان داده است که استرس در محل کار می تواند برای سلامت مضر باشد و منجر به فشار خون بالا، چاقی و افسردگی می شود.

استرس کاری شاید امری اجتناب ناپذیر باشد ولی میزان بیش از حد آن فرد را دچار سردردهای تنشی و بی خوابی شبانه می کند و در نتیجه طول عمر فرد را کاهش می دهد.

طبق نظر سنجی انجمن روانشناسی آمریکا در سال 2014، 60 درصد از بزرگسالان آمریکایی اعلام کردند که میزان قابل توجهی از استرس را در شغل خود تجربه می کنند.

در کوتاه مدت، ساعات طولانی و حجم غیر قابل کنترل کار منجر به عادات غیر سالم در شیوه زندگی مثل از دست دادن ساعت ناهار و به خطر افتادن زمان خواب می شود. همچنین محققان فرانسوی گزارش داده اند که افزایش ساعات کاری منجر به استعمال دخانیات، افزایش مصرف الکل و فقدان ورزش های منظم می شود. این سه رفتار مخاطره آمیز منجر به بیماری های بلند مدت جدی مثل بیماری های قلبی، دیابت و آلزایمر خواهند شد.

استرس شغلی همچنین به فشار خون بالا، چاقی و حتی افسردگی گره خورده است. هر یک از این عوامل باعث افزایش هزینه مراقبت های بهداشتی و کاهش طول عمر افراد خواهد شد.

به گفته روانشناسان ریشه های استرس در محل کار بستگی به انعطاف پذیری کارگران و کارمندان دارد. آنها همچنین توصیه می کنند: برای مواجهه صحیح با استرس به علل ریشه ای آن توجه کنید. اگر امکانش را دارید با سرپرستتان صحبت کنید و با او صادق باشید. برای مثال می توان گفت:جوانب خاصی از شغلم استرس زا است، آیا راهی برای کاهش آن وجود دارد؟

 در این میان یکی از راه های مدیریت استرس اختصاص دادن زمان های هرچند کوتاه استراحت و تمرکز در محل کار است. روانشناسان توصیه می کنند استراحت در محل کار می تواند شامل قدم زدن در بیرون از محیط کار و غذا خوردن دور از این فضا باشد. همچنین سالم نگه داشتن بدن با ورزش، مصرف غذاهای سالم، خواب کافی و محدود کردن مصرف سیگار به بهبود سلامت کل بدن کمک می کند و فرد بهتر می تواند بر استرس چیره شود./

منبع:دفتر ارتقای سلامت-وزارت بهداشت و درمان

ماه مبارک رمضان

بیشتر مردم ایران کمبود ویتامین D دارند

نکات ایمنی در استفاده از ظروف تفلون

ظروف تفلون عامل اضافه وزن کودکان!

راه های طبیعی کنترل تعریق خصوصا زیر بغل

ncMRI آینده تصویربرداری عملکردی یا توهم مهندسی

با هسته خرما، سنگ کلیه را دفع کنید

توصیه‌های مهم برای بهبود فعالیتهای مغزی

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز:کرمانی مبتلابه آنفلوانزا در فارس درگذشت

زمان تزریق انسولین فقط قبل صبحانه و شام است؟

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد