کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.

# قند های طبیعی را هم بی رویه مصرف نکنید

قند های طبیعی را هم بی رویه مصرف نکنید

 

قند و شكر، فقط منبع تأمين انرژي براي بدن هستند و هيچ گونه ويتامين، املاح، فيبر و آنتي‌اكسيداني ندارند و ما با خوردن قند و شكر و محصولات حاوي آنها، جز كالري اضافي چيزي به بدنمان نمي‌رسانيم.

به جز قند و شكري كه همراه چاي، قهوه يا هر خوراكي ديگري مي‌خوريم، تمام شربت‌ها، نوشابه‌ها، بستني‌ها، كيك‌ها، كلوچه‌ها و شيريني‌ها هم حاوي قند ساده هستند و مصرف آنها مي‌تواند عوارض ناشي از مصرف قندهاي ساده را به دنبال داشته باشد.

قند موجود در قندهاي ساده‌اي مانند قند و شكر يا خوراكي‌هاي حاوي آنها در بدن به سرعت به تري‌كليسيريد تبديل مي‌شود.

بالارفتن تري گليسريد خون، بالا رفتن كلسترول خون و افزايش احتمال ابتلا به برخي از بيماري‌هاي غيرواگير مانند بيماري‌هاي قلبي و عروقي، اضافه وزن و چاقي را در پي خواهد داشت، اين بيماري‌ها، مي‌توانند زمينه ابتلا به ديابت نوع 2 را فراهم كنند.

برخي از افراد گمان مي‌كنند مي‌توانند قندهاي طبيعي را بدون محدوديت مصرف كنند، اين يك باور نادرست است.

بخشي از قند ميوه‌هاي خشكي مانند انجير و توت يا خرما و كشمش فروكتوز است و حاوي فيبر، املاح و ويتامين‌هاي مختلفي هستند كه فيبر موجود در اين محصولات باعث تأخير در جذب قند مي‌شود.

اين متخصص تغذيه با تأكيد بر اين كه چنين محصولات مفيدي هم حاوي كالري هستند و زياده‌روي در مصرفشان مي‌تواند ابتلا به چاقي و اضافه وزن را به دنبال داشته باشد، وقتي كه ما مي‌گوييم با چاي خود قند طبيعي بخوريد، منظور 3 2 كشمش، يكي، دو توت ، يك خرما يا يك انجير است اگر قرار باشد با چاي خود يك مشت توت، انجير يا كشمش بخوريد، بازهم دچار افزايش كالري دريافتي، چاقي، اضافه وزن و دچار بيماري‌هاي وابسته به آن خواهيد شد.

يكي از بدترين عادت‌هاي مادران ايراني اين است كه براي آرام كردن شيرخوار خود به او آب قند مي‌دهند، مادران از همان ابتداي شروع غذاي كمكي يا حتي قبل از آن، نبايد ذائقه فرزند خود را به شيريني‌ها عادت دهند.

 والدين نبايد با اين تصور كه قند و چربي در بدن بچه‌ها مي‌سوزد، رژيم‌هاي نامحدود غذايي با غذاهاي چرب و شيرين براي آنها در نظر بگيرند

منبع: روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، دكتر سيدعلي كشاورز

Oa fhv3

آنچه که لازم است در مورد گلوکومتر یا دستگاه سنجش قند خون بدانید

راه های تشخیص مواد غذایی اصل از تقلبی

آیا می دانید رژیم غذایی متعادل در کنترل دیابت شما مفید است

ترمیم پوست با روش های ساده گیاهی

علائم هشداردهنده دیابت نوع 2

قدر پیاده روی کنیم تا سالم بمانیم؟

آنچه شانس مادر شدن را کاهش می دهد

منابع مسمومیت کودکان با سرب و پرهیز از آنها

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد