کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.
2  parenting web images newsletter wbw week 01.jpg1
Thumb 2  parenting web images newsletter wbw week 01.jpg1
در صفحه بارداری

# کدام ورزش ها در دوران بارداری امن هستند؟

حفظ تناسب اندام در طول دوران بارداری از بهترین کارهایی است که یک زن برای سلامت خود و نوزادش انجام می دهد. حتی اگر شما در حال تجربه بیماری های صبحگاهی دوران بارداری مانند تهوع و ... هستید، فعالیت بدنی به شما احساس بهتری خواهد داد.


به نقل ازhealthlineورزش همچنین به شما کمک خواهد کرد افزایش وزن خود را در دوران بارداری تنظیم کنید و تحمل وزن در این دوران برایتان آسان تر شود. افزایش خلق و خو و خواب مناسب از فواید دیگر ورزش در دوران بارداری است.

ورزش در دوران بارداری نه تنها برای مادر بلکه برای کودک نیز فواید قلبی- عروقی به همراه دارد. ورزش مادر در دوران بارداری، اثرات مفیدی روی دستگاه عصبی خودکار قلب جنین دارد. دستگاه عصبی خودکار فعالیت های غیرارادی بدن مانند ضربان قلب، فشار خون، آهنگ تنفس را در اندام های داخلی کنترل می کند.

مهمترین قوانین برای ورزش در سه ماهه اول بارداری بر اجتناب از افتادن و سقوط تاکید دارند. در مورد بهترین فعالیت های بدنی که می توانید انجام دهید با پزشک خود مشورت کنید.

از کجا شروع کنیم؟

اگر شما قبل از بارداری ورزش منظم داشته اید، در حال حاضر هم می توانید همین عادت را حفظ کنید. شروع ورزش با سطح پایینی از فعالیت ها به مدت 30 دقیقه در روز و 3تا 5 بار در هفته می تواند مفید باشد. در صورت امکان با یک مربی که دارای تخصص در انجام تمرینات بدنی دوران بارداری است، شروع کنید. همزمان با پیشرفت بارداری تان، ممکن است نیاز به کاهش شدت و یا تغییر ورزش های روزمره تان داشته باشید، به خصوص اگر احساس ناخوشایندی دارید و یا خیلی زود تعادل تان را از دست می دهید. یک توصیه مفید به زنان باردار، پرهیز از هیجان زدگی شدید و از نفس افتادگی است.

شنا: انجام تمرینات بدنی در آب و شنا سه بار در هفته در سه ماهه اول بارداری می تواند مفید باشد. شنا، درد مفاصل مثل درد کمر را در این دوران تسکین می دهد.

پیلاتز و یوگا: قدرت و تعادل را حفظ می کند. یوگا ماهیچه های بدن را تقویت می کند و سبب آرامش فرد می شود. یوگا برای تمرین زایمان طبیعی می تواند بسیار مناسب باشد. ولی به یاد داشته باشید که از تمرینات سرعتی یوگا استفاده نکنید و تنها ورزش های سبک مناسب دوران بارداری را انجام دهید. توجه داشته باشید که بعد از سه ماهه اول بارداری، از دراز کشیدن روی پشت خود خودداری کنید.

دوچرخه ثابت: در مورد این ورزش باید در نظر داشته باشید که به آرامی پا بزنید و از پا زدن سریع که ضربان قلب را به سرعت بالا می برد، اجتناب کنید. پا زدن آهسته کمک می کند تا ماهیچه های لگن و ران تقویت شوند که برای انجام زایمان مفید است.

پیاده روی سریع: ورزشی است بین پیاده روی و دویدن. این ورزش به سفت شدن عضلات مادر کمک زیادی می کند. این ورزش یکی از بهترین ورزش هایی است که بدون وجود هیچ گونه امکاناتی، می توان آن را انجام داد. اگر تازه می خواهید این ورزش را شروع کنید، ابتدا 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید و با هر بار تکرار آن، زمان بیشتری به آن اختصاص دهید.

ورزش کگل: ورزش کگل سبب تقویت عضلات ناحیه لگن می شود. کگل به این گونه است که ماهیچه های ناحیه لگن خود را سفت و منقبض می کنید و این کار را برای 5 ثانیه ادامه دهید. سپس استراحت کنید. این ورزش را 10 بار در روز و هر بار 5 مرتبه انجام دهید. کگل در هر جا و زمانی قابل انجام است.


نبولایزر جدید جایگزین تزریق و اسپری‌

بیماری التهابی لگن در خانمها

مشکلات پیش روی مناطق تالابی

مادران شیرده چای و قهوه را محدود کنند

موردی از ابتلای حاجیان یزدی به ویروس کرونا مشاهده نشده است

پرخوری پس از ماه رمضان ممنوع

فعالیت بدنی‌ای را انتخاب کنید که برایتان جالب و جذاب باشد

شیرینی ، میوه های شیرین و دیابت

تقویت مادران بعد از بارداری

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد