کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.

# آیا میزان فشارخون را میدانید و به آن توجه می کنید؟

فشارخون پايين

زماني که جريان خون به قدري کاهش می‌یابد که اکسيژن و مواد مغذي کافي را به ارگآن‌هاي حياتي بدن نظير مغز ، قلب و کليه نمي رساند در عملکرد اين ارگآن‌ها ايجاد اختلال مي کند.

 فشارخون نرمال و سالم چيست؟

زماني که قلب مي تپد ، خون درون رگ هاي بدن جاري می‌شود. فشارخون سيستوليک مربوط به فشار ناشي از رگ ها در زمان پمپاژ قلب است.و فشار دياستوليک فشار ناشي از استراحت شريآن‌ها را بيان مي کند و اين درست زماني است که خون درون قلب جمع می‌شود تا مجددا عمل پمپاژ صورت بگيرد. هر نوع فشارخون بالاتر از 120/ 80 ميلي متر جيوه را فشارخون بالا مي دانند.

زماني که قلب در حالت استراحت است بطن چپ پر از خون برگشتي از ريه ها می‌شود . سپس بطن چپ منقبض شده و خون درون شريآن‌ها جريان می‌یابد. نبضي که با قرار دادن انگشت در محل شريآن‌ها احساس مي کنيم نتيجه انقباض بطن چپ مي باشد.

 فشارخون چگونه تشخيص داده می‌شود؟

فشارخون به کمک مقدار خوني که توسط بطن چپ درون رگ ها پمپ می‌شود و مقاومت ديواره رگ ها در برابر جريان خون شناخته می‌شود.به‌طور کلي فشارخون زماني که مقدار خون بيشتري پمپاژ می‌شود و يا زماني که ديواره رگ ها تنگ و سخت شده باشد، بالاتر است و فشارخون پايين زماني که خون کمتري پمپاژ شود يا مقاومت رگ ها کمتر باشد عارض می‌شود.

 

 

چگونه می‌توان فشارخون نرمال را حفظ کرد؟

بدن به کمک سلول ها گيرنده عصبي به نام بارارسپتور می‌تواند فشارخون را کنترل نمايد.اين سنسورها در مسير شريآن‌هاي بزرگ نزديک قلب قرار دارد و به محض دريافت و احساس فشارخون پيام هايي به قلب ، شريآن‌ها ، سياهرگ ها و کليه ها ارسال مي کند تا با ايجاد تغيير فشارخون را به حالت نرمال برگردانند. هدف از اين تنظيم خودکار حفظ برونداد قلب يعني خون به تمام ارگانها و بخش هاي بدن است.پيام هاي بارارسپتور می‌تواند باعث افزايش سرعت قلب و انقباض متوالي تر آن براي ارسال بيشتر خون شود. اين پاسخ باعث افزايش جريان خون و به عبارتي افزايش فشارخون می‌شود.بارارسپتور ي تواند با ارسال پيام به سياهرگ ها باعث اتساع آن‌ها شود. در نتيجه خون بيشتري درون سياهرگ ها باقي مي ماند و خون کمتري به قلب باز مي گردد و به تعاقب آن خون کمتري درون شريآن‌ها پمپاژ می‌شود و به اين ترتيب فشارخون کاهش می‌یابد. به عبارتي ديگر می‌توان گفت اگر سياهرگ ها باريک شود، خون کمتري درون سياهرگ انباشته می‌شود و اين مقدار به داخل قلب بازگشت کرده و باعث افزايش پمپاژ و به عبارتي افزايش فشارخون می‌شود.زماني که فشارخون بالاست، رسپتورها با ارسال پيام به شريآن‌ها باعث اتساع آنه و کاهش مقاومتشان در برابر جريان خون می‌شود و به اين ترتيب فشارخون کاهش می‌یابد.اگر فشار ناشي از پمپاژ کم باشد شريآن‌هاي تنگ در مقابل جريان خون مقاومت بيشتري کرده و باعث افزايش فشارخون می‌شوند.نقش کليه ها در تنظيم فشارخون از طريق توليد ادرار صورت مي گيرد. ادرار به‌طور قالب همان آبي است که از خون دريافت می‌شود.زماني که کليه ها ادرار بيشتري توليد مي کنند، مقدار خوني که درون سياهرگ و سرخرگ جريان دارد کاهش می‌یابد و به تعاقب آن فشارخون کاهش می‌یابد. زماني که کليه ها ادرار کمتري توليد کنند مقدار خون درون اين نوع رگ افزايش می‌یابد و فشارخون بالا مي رود.

 ايا فشارخون پايين براي سلامتي مضر است؟


افرادي که فشارخون پايين دارند کمتر دچار سکته ، بيماري هاي کليوي و قلبي می‌شوند. ورزشکاران، افرادي که به‌طور مرتب ورزش مي کنند ، افرادي که به‌طور منظم وزن خود را کنترل مي کنند و عدم استعمال دخانيات باعث کاهش فشارخون می‌شود. بنابر اين تا زماني که کاهش فشارخون به قدري نباشد که به ارگآن‌ها آسيب وارد کند می‌توان گفت که مفيد ا ست.

 علائم فشارخون پايين

اگر افت فشارخون نرمال باشد هيچ علائم باليني در پي ندارد. اما اگر از مقدار متعادل پايين تر رود باعث بروز علائمي نظير سرگيجه، کدورت در بينايي، ضعف ، گيجي و حالت تهوع می‌شود. ازجمله علائم ديگر درد قفسه سينه ، کوتاه شدن تنفس ، سردي بدن ، مرطوبي پوست و غش کردن مي باشد.

 

 

علت کاهش فشارخون

بيماري هايي که باعث کاهش حجم خون مي گردد (مثل خونريزي و کم آبي) باعث کاهش خروجي قلب و کاهش فشارخون می‌شود. عوارض جانبي داروهايي که باعث کاهش فشارخون می‌شود حتي می‌تواند منجر به آسيب نخاعي نيز گردددلايل عصبي کاهش فشارخونبدن نياز به عملکرد صحيح دستگاه اعصاب مرکزي دارد تا بتواند فشارخون را در حد نرمال حفظ کند. به طول نرمال بين عملکرد سيستم آدرنالين و عصب واگوس(عصب دهم مغز) تعادل برقرار است. اگر اين عصب تحريک شود باعث اتساع سياهرگ ها شده و خون کافي به قلب باز نمي گردد و فشارخون دچار افت می‌شود.سنکوپ اين عصب در نتيجه محرک هاي سمي نيز اتفاق مي افتد. گاهي نيز اين عصب در نتيجه فشار زياد از حد ناشي از دفع ادرار و مدفوع تحريک می‌شود.اگر جريان آدرنالين در شريآن‌ها متوقف شود(مثلاً در اسيب هاي نخاعي) فشار ديواره شريآن‌ها از بين مي رود و متسع می‌شوند و فشارخون حذف می‌شود.

 

دلايل غير عصبي افت فشارخون

ازجمله دلايل غير عصبي افت فشارخون عبارتند از خونريزي، کم آبي ناشي از اسهال و استفراغ ، عفونت و عملکرد غلط غده ادرنال. بارداري نيز باعث افت فشارخون می‌شود که البته از علائم طبيعي تلقي می‌شود.

 چه داروهايي باعث افت فشارخون می‌شود؟

ازجمله داروهايي که باعث کاهش فشارخون می‌شود عبارتند از داروهاي فشارخون که گاهي بيش از حد تاثير گذار است و باعث افت بارز فشارخون ميشود. از ديگر داروهايي که باعث افت فشارخون می‌شود عبارتند از بعضي از داروهاي ضد افسردگي، داروهاي درمان عدم قابليت نعوظ در مردان و داروهاي درمان پارکينسون. الکل و داروهاي مسکن درد نيز باعث کاهش فشارخون می‌شود.

منبع: http://www.beytoote.com
29

120 هزار زوج نابارور در مازندران وجود دارد

ارجاع بیماران به استان های دیگر در کهگیلویه و بویراحمد کاهش یافت

هات داگ بخورید، سرطان روده بگیرید

تعرفه‌گذاری جراحی‌های زیبایی چالش حل‌نشده نظام سلامت

با خیال راحت زندگی کنید

کنترل اشتها با تخم‌مرغ

اگر می‌توانید به منظور برخورداری از سلامتی و تناسب‌اندام بیشتر ، فعالیت‌های بدنی پرجنب و جوش را در برنامه‌ی خود بگنجانید

خواص کاسنی

دلایل و راه های درمانی جوش صورت و آکنه

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد