کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.

# سنگ کیسه صفرا در چه کسانی شایع تر است

سنگ کیسه صفرا در چه کسانی شایع‌تر است؟
سنگ کیسه صفرا در زنان، افراد چاق و کسانی که اقدام به کاهش وزن به‌صورت ناگهانی می‎کنند، شایع‎تر است.
مایع صفرا توسط سلول‎های کبدی در بدن هر فردی ساخته می‌شود و در کیسه صفرا ذخیره می‌شود تا در مواقع مورد نیاز شروع به ترشح کند، چراکه وجود صفرا برای هضم چربی‎ها در بدن ضروری است.
مایع صفرا از سه نوع ترکیب تشکیل‌شده مانند اسیدهای صفراوی، کلسترول و ... که اگر میزان هر یک از این ترکیبات به هم بریزد مواد حالت رسوبی پیدا کرده و ابتدا به‌ صورت هسته و سپس به شکل سنگ می‌شود.
 دو نوع سنگ کیسه صفرا وجود دارد که 80 درصد به‌ صورت کلسیمی و 20 درصد به حالت رنگ‌دانه‌ای است که در افرادی که در دهه چهارم زندگی خود هستند، بیشتر مشهود است و این مسئله با کلسترول رابطه مستقیم دارد. به همین جهت افراد باید نسبت به رژیم غذایی خود توجه ویژه‎ای داشته باشند.
در خصوص نحوه تشخیص و درمان این بیماری، می بایست یادآور شد: استانداردترین روش برای تشخیص استفاده از روش‎های عکسبرداری است که در صورت احساس درد در قسمت بالا و سمت راست شکم مشکوک به این بیماری هستند. درمان نیز به این صورت نیست که هر کس به دلیل داشتن سنگ کیسه صفرا تحت درمان قرار گیرد، بلکه در موارد خاصی مانند داشتن درد زیاد، آناتومی خاص، التهاب کیسه صفرا و ... بیمار تحت درمان قرار می‎گیرد.
منبع:  ایسنا-دکتر رضایی


Download  11

تصاویری جالب از تخمک گذاری در انسان

بیش از 17 درصد جمعیت کشور مبتلا به فشارخون هستند

تغذیه در ماههای بارداری از منظر طب سنتی

باورهای نادرست بیماری های روحی و روانی

به‌جای اینکه سوار ماشین شوید تا محل کار خود دوچرخه‌سواری کنید

خواص گِل سرشور از منظر طب سنتی

رابطه بارداری و نارسایی قلبی

سندرم قلب شکسته در زنان

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد