کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.
Thumb
در صفحه ارتوپدی

# رعايت بهداشت مفاصل، بهترين راه پيشگيري از آرتروز

رعايت بهداشت مفاصل، بهترين راه پيشگيري از آرتروز

آرتروز، جزو شايع ترين بيماري هاي استخواني، مفصلي است که يا وابسته به سن است و يا به دنبال ضربه و تروما ايجاد مي شود.

براساس بررسي هاي انجام شده، 80 درصد مبتلايان به آرتروز، محدوديت هاي حرکتي دارند، دچار افت کيفيت زندگي مي شوند و نمي توانند فعاليت هاي روزمره خود را به درستي انجام دهند.

شيوع آرتروز در زنان و مردان برابر است، رعايت بهداشت مفاصل، بهترين راه پيشگيري از آرتروز است و بين سنين 20 تا 30سالگي بايد از فشارهاي بيش از حد بر مفاصل، نشستن و ايستادن طولاني به شدت خودداري کرد.

راه هاي پيشگيري از آرتروز :ورزش و پياده روي، انجام حرکات کششي نرم و مداوم و تغذيه سالم و سرشار از شير و لبنيات در پيشگيري از آرتروز تأثير به سزايي دارد.

مصرف سيگار و برخي داروها در بروز آرتروز مؤثر است، شايع ترين مفصل درگير در آرتروز، زانو است که استفاده از دارو درماني، فيزيوتراپي، استخر، آب درماني و مکمل هاي غضروف ساز در بهبود وضعيت بيماران مبتلا بسيار تأثيرگذار است.

 درمان به 2 شکل جراحي و غير جراحي انجام مي شود که درمان غير جراحي شامل استفاده از داروهاست و از داروهاي مسکن، ضد التهابي و غضروف ساز شروع مي شود.

ترکيبات گلوکوزامين در جلوگيري از تخريب غضروف مفصل بسيار مؤثر است و در درمان آرتروز به شکل تزريق داخل مفصل مورد استفاده قرار مي گيرد.

جراحي، درمان نهایی آرتروز است، زماني که بيمار به هيچ نوع درماني پاسخ نمي دهد و قادر به انجام کارهاي روزمره خود نيست، تعويض مفصل ارجحيت مي يابد.

رعايت نکات بهداشتي و راه هاي پيشگيري در جلوگيري از تشديد آرتروز و بهبود وضعيت عادي زندگي فرد مؤثر است.

 يک فرد سالمند مبتلا به آرتروز مي تواند با رعايت بهداشت مفصل، استفاده از وسايل کمکي، توالت فرنگي، زانوبندهاي طبي و تغذيه مناسب، تخريب مفصل و شدت آرتروز را به تعويق اندازد.

منبع: وب دا

Images  1

نسخه اول نرم افزار پایش سلامت به بازار آمد

احساسی متفاوت داشته باشید

سرماخوردگی

خوراکی های پیرکننده و جوان ساز را بشناسید

۶ نکته برای حفظ سلامت فرزندان در دنیای امروزی

برای تهیه غذای نذری این توصیه‌ها را رعایت کنید

کشنده‌ترین مخدرهای خیابانی

نرمی استخوان(راشیتیسم)

سلامت روح و روان

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد