کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.
Thumb
در صفحه ارتوپدی

# خواب رفتن دست ها از پیشگیری تا درمان

خواب رفتن دست ها از پیشگیری تا درمان

خواب رفتن دست گاهی با علايمی مانند گزگز و مورمور شدن و درد انگشتان همراه می‌شود اما بیشتر این علایم به سرعت رفع می‌شود و فقط برای رفع آن بايد به آرامی دست را باز و بسته کنید.

در مواردي که علايم شدید شده و احساس می‌کنید انگشت شست و سبابه گیر خوبی ندارد و امکان افتادن اجسام از دست وجود دارد، به این حالت سندرم "کانال کارپ" مي‌گويند.

اين عصب به علت وارد شدن فشار روی عصب ناحیه کف دستی مچ، تحريک مي‌شود و چنين علايمي با دیسک گردنی که این عصب را از بالا تحریک مي‌کند و گاه با علايم کم‌خونی نيز بروز مي‌يابد.

 «سندرم کانال کارپ با معاینات دقیق پزشک و انجام تست‌های مخصوص تشخيص داده مي‌شود»، در صورت اثبات اين سندروم، باید این افراد از لحاظ ابتلا به دیابت و کم‌کاری تیروئید بررسی شوند.

 شدت بيماري با گرفتن نوار عصب مشخص مي‌شود و علايم آن با بستن مچ‌بندهای فنری مخصوص که بهترین و حداقل زمان بستن آن، شب‌ها هنگام خواب است و مصرف داروهای مسکن و تزریق کورتون در محل کنترل مي‌شود.

«در صورت بروز علايم پیشرونده و یا ضعف عضلات با انجام یک جراحی ساده، عصب آزاد مي‌شود»، اين درحاليست که کنترل قند و تیروئید و رفع عامل زمینه‌ای و اصلاح کم‌خونی به درمان اين بيماري کمک مي‌کند و در مواردی مانند بارداری و چاقی، اين عارضه با رفع عامل زمینه‌ای و درمان‌های ساده تا رفع این عوامل کنترل مي‌شود.

مصرف ویتامین B6 در برخي موارد توصیه شده اما بايد دقت داشت که مصرف بی‌رویه اين ويتامين نيز موجب آسیب عصبی مي‌شود و بايد محدود شود. اینکه آیا کارهای زیاد دستی در ایجاد و یا پیشرفت بیماری موثر هست یا خیر ثابت نشده ولی پرهیز از انجام کارهای سنگینی که به مچ فشار می‌آورند، بويژه حرکاتی که موجب خم شدن مکرر مچ می‌شوند، علائم را کاهش مي‌دهد.

بطورکلي براي پیشگیری از خواب رفتن دست‌ها موقع خواب توصيه مي‌شود که هنگام خواب، دست‌ها را زیر بالش یا سر قرار ندهید، روی دست‌ها نخوابید، زیرا این امر موجب قطع گردش خون می‌شود، کف دست را هنگام خوابیدن مشت نکنید و باز بگذارید، ورزش‌های مخصوص برای تقویت شانه، گردن و دست‌ها را انجام دهید. از بالش‌های نرم‌تر استفاده کنید، از بالش زیر زانو هم استفاده کنید و به پشت بخوابید.

منبع: وب دا

تنوع‌زیستی، ذخیره کربن در جنگل‌های استوایی را افزایش می‌دهد

وایاگرا ، تاداگرا یا قرصهای معروف به قرص هندی،چهار عددی و…. چگونه موجب نعوظ میشوند؟

رابطه اندام های بدن با بیماریها

عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌

ادغام بخش درمان تامین اجتماعی با وزارت بهداشت به نفع بیمه‌شدگان نیست

علت شادتر بودن برخی افراد چیست؟

تأثیر مصرف منظم گردو بر سلامت قلب

اضافه وزن و دیابت

هر هفته دست‌کم 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط داشته باشید

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد