کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.
2  parenting web images newsletter wbw week 01.jpg1
Thumb 2  parenting web images newsletter wbw week 01.jpg1
در صفحه بارداری

# روش های حفظ باروری


   
  با به کارگیری روش های حفظ باروری، شانس باروری افراد در آینده محفوظ می ماند
کاهش توان باروری علل گوناگونی دارد که برخی از آنها شناخته شده و برخی ناشناخته اند. گذشته از نقایص ارگانیک و بیولوژیک مرتبط با سیستم تولیدمثل، برخی شرایط نیز می توانند فرآیند تولیدمثل را متأثر یا مختل سازند و در این راستا افراد با به کارگیری روش های حفظ باروری می توانند شانس باروری در آینده را برای خود حفظ نمایند.
برخی از شرایطی که فرآیند تولیدمثل را متأثر و یا مختل می سازند، باید گفت :نارسایی زودرس تخمدان، برخی بیماری های خود ایمن و ژنتیکی، برخی از روش های پیشگیری از بارداری مانند وازکتومی و همچنین ازدواج در سنین بالا از جمله این شرایط می باشند. بیماری های بدخیم را از دیگر عوامل مهم تهدید کننده قدرت باروری است و روش های درمانی این بیماری ها، به ویژه پرتو درمانی و شیمی درمانی، با تخریب بافت های تولیدمثل بر قدرت باروری بیماران مبتلا به سرطان اثر می گذارد.
اغلب بیماران پس از طی دوره های درمان و بهبود یافتن، ناچار از تحمل این عارضه در باقی مانده عمر خود هستند و این مسأله، به ویژه در مورد کودکان مبتلا به سرطان، اهمیتی دو چندان می یابد.در سال های اخیر، همگام با پیشرفت های درخشان در زمینه فن آوری های نوین تولیدمثل، دانش پزشکی در زمینه درمان بدخیمی ها نیز گام های بسیار بزرگی برداشته است،  امروزه امکان درمان انواع سرطان و بدخیمی ها، افزایشی چشمگیر یافته است که با توجه به پیشرفت های مذکور در حوزه درمان انواع سرطان، نگاه متخصصان و پژوهشگران حوزه باروری و علوم مرتبط به آن موضوع (حفظ باروری) معطوف گردید و سبب شد تا با پیش رو نهادن روش هایی برای حفظ باروری مبتلایان به انواع سرطان ها و بدخیمی ها و سایر شرایط مؤثر بر قدرت باروری، به ارتقاء کیفیت زندگی، پس از درمان کمک کنند.  استفاده از تکنیک جدید انجماد بافت تخمدان را از جمله روش های حفظ باروری زنان عنوان کرد این تکنیک در زنان مبتلا به سرطان قبل از شروع درمان (شیمی درمانی، رادیوتراپی)، قبل از درمان بیماری های خود ایمنی، در زنانی با سابقۀ فامیلی یائسگی زودرس، تمایل به بارداری در سنین بیش از 35 سال و در زنان مجرد جهت حفظ باروری در سنین بالا مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین انجماد و نگهداری اسپرم در طولانی مدت را از دیگر راه های حفظ باروری در مردان بوده و در زوج های نابارور، قبل از اعمال جراحی دستگاه تناسلی مردان، قبل از درمان بیماری های بدخیم و قبل از استفاده از شیمی درمانی در مردانی که در تماس با سموم و مواد مضر و آلودگی های شغلی و محیطی می باشند، جهت حفظ قدرت بالقوه باروری در مردانی که با افزایش سن با کاهش قدرت باروری مواجه می شوند و ... می توان از تکنیک انجماد و نگهداری اسپرم بهره برد.
روش های حفظ باروری به صورت کلی در چهار گروه بانک اسپرم، بانک تخمک، انجماد بافت تخمدان و انجماد بافت بیضه بوده و با بکارگیری این روش ها، افراد می توانند با استفاده از گامت ها یا بافت های منجمد و ذخیره شده خود، شانس باروری در آینده را برای خود حفظ نمایند.
منبع : وب دا-  دکتر محمدمهدی آخوندی

      11

با «تراریوم» برای پرورش گیاهان آشنا شوید

دیگر نگران ناباروری پس از ابتلا به سرطان نباشید

انجام نرمش های روزانه باعث تنظیم فشارخون شما میشود

هر هفته دست‌کم 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط داشته باشید

سنگ کلیه و روش های درمان

ورزش برای بیماران مبتلا به دیابت

عوامل زمینه ساز بروز سنگ کلیه

چراغ راهنمای تغذیه‌ای، از زرد و قرمز تا سبز سلامتی

ورزش سالمندان

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد