کاربر گرامی برای استفاده از تمامی امکانات سلامت‌یار در سامانه ثبت نام کنید.
Schlossherrenchiemsee
Thumb        3
در صفحه سالمندی

# چرا تغذیه در دوران سالمندی اهمیت دارد؟

توجه به تغذیه در این دوران به دلیل تغییر نیازهای تغذیه اهمیت دارد. رعایت اصول تغذیه صحیح در سنین میانسالی و سالمندی سبب می‌شود فرد سال‌های عمر خود را با سلامت و نشاط و راحتی بیشتری طی نماید و کمتر در معرض بیماری‌های شایع همچون فشار خون بالا، چربی خون بالا، دیابت و پوکی استخوان قرار بگیرد. عادات غذایی مطلوب و تغذیه صحیح در پیشگیری از این بیماری‌ها مؤثر است، در نتیجه سالمندانی که اصول تغذیه صحیح را رعایت می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار می‌گیرند و این خود منجر به بهبود کیفیت زندگی آنان خواهد شد.

تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که عمر بیشتری دارند، یکسری اصول تغذیه‌ای صحیح شامل

 تعادل، کفایت، تنوع، کنترل انرژی و کالری دریافتی را رعایت می‌نمایند   روزانه مقادیر مناسبی آب و مایعات می‌نوشند.

 نوسانات وزنشان کمتر است و همواره وزن مطلوبی دارند

در هر وعده شام غذای متعادلی مصرف می‌کنند نه کمتر، نه بیشتر

هر روز به طور مرتب صبحانه می‌خورند.

میوه و سبزی به مقدار مناسب و به صورت متنوع در برنامه غذایی روزانه آن‌ها وجود دارد.

چربی و مواد غذایی چرب کمتر مصرف می‌کنند مثل گوشت قرمز، کله‌پاچه، جگر، خامه، کره، بستنی، سوسیس، کالباس و گوشت‌ سفید را حداقل 1 بار در هفته مصرف می‌نمایند.

از مصرف نمک و مواد غذایی شور خودداری می‌کنند.

روزانه مقادیر مناسبی فیبر و مواد گیاهی (سبوس، غلات و دانه‌ها، سبزیجات، میوه‌ها) در برنامه غذایی خود می‌گنجانند، که می‌تواند باعث کاهش خطر دیابت و بیماری‌های قلبی- عروقی و سرطان‌ها شود.

بیماری: هر نوع بیماری حاد و مزمن که شرایط تغذیه‌ای سالمندان را تغییر دهد (روش خوردن)، آن‌ها را در معرض خطر سلامت تغذیه‌ای قرار می‌دهد. بیماری‌های مزمن و از دست دادن حافظه بر وضعیت تغذیه‌ای اثر می‌گذارد مثلاً افسردگی (در هر 8 سالمند یک نفر مبتلا به افسردگی دیده می‌شود) تغییر وسیعی در اشتها، هضم و تعادل انرژی و وزن ایجاد می کند.

ضعف در خوردن: خوردن کم یا زیاد در سلامت تأثیر می‌گذارد، خوردن غذاهای مشابه در هر روز و عدم مصرف میوه و سبزی و لبنیات منجر به شرایط تغذیه‌ای ناسالم می‌شود. بسیاری از سالمندان و بزرگسالان به مقدار کم میوه و سبزی استفاده می‌کنند.

از دست دادن دندان و مشکلات دندان و دهان: از دست دادن دندان، دندان مصنوعی یا زخم‌های دهان در سالمندان، خوردن را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

مشکلات اقتصادی: بسیاری از سالمندان درآمد بسیار کمی دارند یا اصلاً درآمد ندارند، درآمد کم باعث می‌شود که در خرید و تهیه مواد غذایی لازم و مطلوب دچار مشکل شوند.

کاهش ارتباط اجتماعی: یک‌سوم سالمندان تنها زندگی می‌کنند، همین تنهایی بر روی اشتها و نحوه دریافت و حتی تهیه غذا اثر می‌گذارد. در کنار دیگران بودن باعث دلگرمی و تغذیه خوب می‌شود..

داروهای متعدد: بسیاری از سالمندان به دلیل مشکلات جسمی و بیماری‌های مختلف باید دارو دریافت کنند. تقریباً بیش از نیمی از سالمندان در روز از داروهای متعدد استفاده می‌کنند. بسیاری از داروها عوارض زیادی از جمله کاهش یا افزایش اشتها، تغییر حس چشایی، یبوست، ضعف، اسهال و تهوع دارند. مصرف دوز بالای ویتامین‌ها و املاح‌ها هم مشابه داروها می‌تواند مشکلاتی ایجاد کنند. سالمندان حتماً باید در مورد داروهایی که دریافت می‌کنند با پزشکشان مشورت کنند (بدون مشورت پزشک هیچ دارویی مصرف نکنند)

کاهش وزن یا اضافه وزن غیر ارادی: در صورت اضافه وزن یا کاهش وزن غیر ارادی حتماً با پزشک و مشاور تغذیه مشورت کنند.

سالمندان بالای 80 سال:

با افزایش سن ، خطر سستی، ضعف و فرسودگی و مشکلات جسمی افزایش می‌یابد.

سالمندان باید به طور مرتب سلامت و وضعیت تغذیه خود را کنترل نمایند.

در دوره سالمندی باید توجه کرد که از یک طرف توده عضلانی کاهش می‌یابد و از طرف دیگر فعالیت بدنی کمتر می‌شود، در نتیجه نیاز به کالری کاهش می‌یابد..

جذب ویتامین   A توسط سلول‌های بدن کاهش می یابد

  سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود و استعداد ابتلا به انواع عفونت‌ها افزایش می‌یابد

ساخت ویتامین D  توسط پوست کاهش می‌یابد.

کارایی بدن برای مصرف بهینه و مناسب ویتامین B6  کاهش می یابد.

در یک‌سوم افراد بالای 70 سال به علت کاهش ترشح اسید معده، جذب ویتامین B12  کلسیم، آهن و روی اسید فولیک، املاح کلسیم کاهش می یابد.

Taghzieh

ناباروری (کلیات و مهمترین علل در مردان و زنان)

باورها و آگاهی خود را در مسائل روانشناختی بالا ببرید مانند آگاهی درباره راههای مقابله با استرس. همچنین برای تقویت روان به عواطف و احساسات خود توجه کنید، آنها را جدی بگیرید و در صورت لزوم از یک متخصص کمک بگیرید. @tebemokamelrasoolzadeh96

حسادت از دیدگاه روانشناسی

تشدید تومور سرطانی با مصرف برخی مکمل‌ها

تاثیر منفی آلودگی صوتی بر پرندگان مهاجر

کیفیت آب تهران از اروپا بالاتر است

چه کار کنیم که ساییدگی مفصل زانو به جراحی نرسد؟

اهمیت تغذیه دختران

10 راز گره گشا افزایش شیر مادران

آیا واقعا استرس بر ریزش موها تاثیر دارد

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد