درباره سلامت یار

براساس مطالعات انجام شده چهار دليل اصلي مرگ در جهان در سال 2030 ميلادي، نارسايي قلبي (به علت نرسيدن خون و اكسيژن كافي به عضله قلب)، سكته مغزي، بيماري انسداد مزمن ريه و عفونت‌هاي مربوط به دستگاه تنفسي تحتاني و به طور عمده ذات‌الريه، خواهد بود. در مقياس جهاني، مرگ در اثر سرطان از 4/7 ميليون نفر در سال 2004 به 8/11 ميليون نفر در سال 2030 و مرگ و مير بر اثر بيماري‌هاي قلب و عروق از 1/17 ميليون به 4/23 ميليون افزايش خواهد يافت. براساس آخرين آمارهاي اعلام شده از سوي سازمان بهداشت جهاني (WHO) از مطالعات اخير، بيش از 80 درصد بيماري‌هاي قلبي عروقي در كشورهاي كم‌درآمد و متوسط اتفاق مي‌افتد. اين آمارها هم‌چنين بيان مي‌كنند كه حدود نيمي از بيماري‌هاي قلبي عروقي در كشورهاي فوق در گروه‌هاي سني زير 70 سال و حدود يك چهارم موارد در گروه‌هاي سني زير 60 سال رخ مي‌دهد. نكته جالب توجه اينكه تا سن 40 سالگي شانس بروز بيماري‌هاي قلبي در مردان دو برابر زنان است و با افزايش سن اين نسبت كمتر مي‌شود و از سن 55 سالگي به بعد تقريبا امكان ابتلا به اين بيماري در زنان و مردان يكسان است. سن بيماران قلبي عروقي ايراني بسيار پايين‌تر از آمار جهاني است و ميزان آن در زنان ايراني 3 تا 4 برابر و در مردان ايراني 5 تا 6 برابر آمار جهاني است.

آیا نباید به فکر تداوم و حفظ سلامتی خود باشیم؟

امروزه افراد مسن با دستگاههای تست قند خون و کنترل فشار خون خانگی هر روز این پارامترها را چک می­کنند که البته با توجه به سیر تصاعدی مرگ های زود رس در کشورمان و شدت ماشینی شدن سبک زندگی منطق، سنین میانسالی و جوانان را نیز به سمت کنترل دائمی پارامترهای حیاتی خود رهنمون می سازد.

سلامت یار از شما می خواهد که این اعداد و نتایج را دور نریزید از ساده ترین مسیر ها مانند پیامک برای ما بفرستید تا پزشک شما هم با استفاده از این سامانه اطلاع یابد و با کمک امکاناتی که سامانه در اختیار پزشک و شما قرار می دهد این اطمینان را داشته باشید که سلامت شما مهم بوده و تحت نظر دائمی پزشک هستید تا در صورت بروز تغییرات در سیستم سلامتی شما پزشکتان اولین فردی باشد که به موضوع اشراف یافته و شما را در این مسیر راهنمایی و کمک می نماید.

این سیستم ذاتا یک سیستم تعاملی و دو طرفه با یک دور نمای بسیار توسعه یافته و فراگیر دیده شده است که با اعتماد و حمایت شما مردم فهیم کشور قادر به توسعه و گسترش است. سلامتی حق شماست و یکی از پارامترهای رفاه در جامعه محسوب می گردد. پس همین حالا عضو سلامت یار شوید.

کارکرد سیستم بسیار ساده و کم هزینه است و شما می توانید در این سامانه تحت نظر پزشکان حامی این سامانه یا پزشک مورد نظر خودتان قرار گیرید.

  به سلامتی خود فکر کنیم و فناوری را برای سلامتی به خدمت بگیریم  

بیماران دیابتی

بررسی‌‌ها نشان می دهد حدود 550 میلیون نفر بیمار دیابتی در جهان طی دهه اخیر شناسایی شدند وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه 80 درصد بیماران مبتلا به دیابت در کشورهای با درآمد پایین و متوسط زندگی می‌کنند و خاورميانه از جمله مناطقي است كه بيشترين آمار بيماران ديابتي را دارد تصریح کرده که 80 درصد مراقبت کشورهای توسعه یافته برای کنترل بیماری دیابت است و بعضی از کشورهای جهان 25 درصد بودجه بهداشتی درمانی را صرف درمان و یا مقابله با دیابت می‌کنند ودر سال 2011 حدود 4.6 میلیون مرگ دیابتی در جهان ثبت شده است. در حال حاضر هشت درصد جمعيت ايران به انواع بيماري ديابت مبتلا هستند یعنی تعداد بيماران ديابتي در کشور بيش از 5/5 ميليون نفر می باشد در مورد پراکندگی بیماران آمارها حکایت از آن دارد که در استان تهران 12 درصد و در استان‌هاي يزد، بوشهر، قزوين در حدود 16 درصد جمعيت به ديابت مبتلا هستند در همین راستا تعداد بیماران دیابتی در ایران تا 20 سال آینده 50 درصد افزایش خواهد یافت . تغذيه نامناسب از جمله علل شيوع بيماري ديابت در اين مناطق برشمرد، كم تحركي نيز از جمله علل مهم افزايش بيماري ديابت در منطقه خاورميانه است. براي جلوگيري از افزايش اين بيماري نياز به عزم و اراده عمومي و ملي است و در اين زمينه بايد دستگاه‌هاي مختلف دست به دست هم بدهند.

بیماران قلبی و عروقی

ايران كشوري است با حدود 70 ميليون نفر جمعيت است كه براساس تحقيقات آماري حدود 15 ميليون نفر از اين تعداد به بيماري‌هاي قلبي عروقي مبتلا هستند. بررسی های جدید پزشکی، نشان می دهد تا سال 2020 میلادی، 70 درصد از موارد مرگ و میر بین نوجوانان کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، ناشی از مصرف تنباکو، چاقی و فشارهای عصبی خواهد بود. افزایش بی رویه مصرف سیگار، بی تحرکی و تغذیه نامناسب از دلایل عمده تزاید بیماری های قلبی و عروقی است. آمارها نشان می دهد که در تهران در یک ماه نزدیک 5000 نفر در اثر ایست قلبی فوت کرده اند. جالب توجه است که سن بیماران قلبی و عروقی در ایران بین 15 تا 64 سال می باشد و مهم­‌ترین عوامل خطر در بروز بیماری‌­های قلبی و عروقی در ایران شامل 1/16درصد فشارخون بالا ، 9/43 درصد اضافه وزن ،9/38 درصد عدم فعالیت بدنی کافی و 8/10 درصد مصرف دخانیات می باشد. بررسی­ها نشان می‌ دهد اولین علت مرگ ‌و میر در کشور به دلیل بیماری‌ های قلبی و عروقی است و روزانه حدود 378 مورد مرگ در ایران بر اثر بیماری‌ های قلبی رخ می‌ دهد. در مجموع می‌ توان گفت حدود 40% درصد مرگ‌­ها در کشور بر اثر بیماری‌ های قلبی و عروقی است. با توجه به امكانات محدود خدمات پزشكي در كشور ما در مقايسه با ساير كشورها و اشغال تخت‌هاي بخش CCU به وسيله اين بيماران، ترافيك بيماران نيز در اين بخش‌ها وجود دارد و هزینه های این بیماری نیز مشکل دیگری است که بر دوش جامعه گذاشته می شود. هر لحظه از ميانگين سني افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي كاسته مي‌شود و شايد بتوان گفت ابتلا به اين نوع بيماري‌ها در آينده نزديك بزرگ‌ترين و جدي‌ترين چالش حوزه سلامت كشور ما خواهد بود كه اگر از نگاه مسوولان نظام بهداشتي كشور مغفول واقع شود، مي‌تواند آثار بسيار ناگواري را به دنبال داشته باشد.

سکته مغزی

فشار خون بالا، شایع‌ترین علت سکته مغزی در ایران و سومین عامل مرگ‌و‌میر پس از سرطان و بیماری‌های قلبی است که با افزایش سن از 50سالگی احتمال بروز آن نیز زیاد می‌شود . علاوه بر خطر مرگ به‌علت سکته مغزی، بروز عوارض ناتوان‌کننده از قبیل اختلالات تعادلی، فلج اندام‌ها، اختلالات گفتاری و ذهنی به‌دنبال این بیماری، آن را در رده مهم‌ترین بیماری‌ها قرار می‌دهد.در کشورهای پیشرفته آمار بیماران مبتلا به سکته مغزی و عوارض و مرگ و میر آن، به برنامه‌ریزی صحیح در راستای مدیریت این بیماری کمک قابل ملاحظه کرده است.در ایران متأسفانه آمار دقیقی از مبتلایان به سکته مغزی و آمار شیوع و بروز آن وجود ندارد ولی براساس مطالعات پراکنده انجام شده در چند استان کشور بروز سکته مغزی در حدود 4/0 درصد جمعیت کشور ارزیابی شده است. آنچه مشخص است آنکه سن سکته مغزی در ایران ۱۰ سال از میانگین جهانی پایین‌تر است

  تاثیر راه حل های فناوری اطلاعات و تله مدیسین در کاهش آمار تلفات باور نکردنی است.  

عوامل متعددی در بروز سکته مغزی مؤثرند که از مهم‌ترین آنها دیابت، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و سیگار را می‌توان نام برد. شایع‌ترین عامل مؤثر در بروز خونریزی‌های مغزی، فشار خون بالا و کنترل نشده بوده است. براساس یک مطالعه در تهران روی 122 بیمار مبتلا به خونریزی مغزی، 67 درصد بیماران سابقه فشار خون بالا داشته‌اند. آمار مرگ و میر در ماه اول پس از سکته مغزی در مطالعات ایران حدود 30 درصد است که قابل ملاحظه است. براساس یک بررسی در تهران حدود یک‌سوم مرگ‌ها در 2 روز اول و سایر موارد اغلب در 2 هفته اول بود. نکته مهم دیگری که در ارتباط با سکته مغزی باید در نظر داشته باشیم تکرار سکته است که متأسفانه مرگ و میر و عوارض بیشتری را نسبت به سکته اول به‌دنبال دارد. فشار خون بالا، بیماری قلبی، کلسترول بالا و سیگار عوامل خطر در سکته اول و دوم مغزی هستند.

  تلفن همراه شما از امروز نگهبانی برای سلامتی شماست، وقت را از دست ندهید.  

ارسال بازخورد

captcha
کد را در فیلد وارد کنید:
بازخورد